16 september 2005

Aids onder de Paardenkastanje!



Wie weet het nog niet? Onze paardenkastanjes zijn bijna allemaal ziek.
Een mysterieuze ‘bloedingsziekte’ heeft al vele duizenden, vaak monumentale kastanjes in Nederlandse steden en dorpen aangetast.

Het ministerie van landbouw, dat ook natuur beheert, trok 275000 euro uit om de oorzaak te achterhalen. Meer dan 30 ‘boom- geleerden’ zoeken nu naarstig naar de ziekteverwekker.
Het kan een schimmel, een virus of een bacterie zijn, niemand die het weet, maar dat de ziekte uiterst besmettelijk is weet inmiddels iedereen.
De ziekte begint met roestbruine vlekken op de bast van de boom. En vervolgens springt de bast open en begint de kastanje te ‘bloeden’ ; er druipt dan een plakkerige rode stroperige vloeistof uit de kastanje!

In Nederland staan honderdduizenden paardenkastanjes. De boom werd in onze steden en dorpen vanaf 1600 massaal aangeplant. In de gemeente Den Haag staan er zo’n 4000, en bijna de helft is inmiddels besmet met de mysterieuze bloedingsziekte. Ook de majestueuze kastanjes langs de Hofvijver. Niemand weet nog of de bomen moeten worden omgehakt of dat we moeten wachten tot ze zelf omvallen.

In de gemeente Houten zijn alle kastanjes al besmet. Het gaat daar maar liefst om 2700 bomen! Vanwege het gezichtsbepalende karakter van de boom is de gemeente zo radeloos dat zij met bomen-toverdokters in zee is gegaan.
Die proberen van alles. Zo wordt er niet alleen schapenvet op de bast van de kastanjes gesmeerd maar worden er ook kilo’s knoflook aan de bomen gehangen!
Ook de beroemde kastanje bij het Anne Frank Huis, waar Anne op uitkeek, is inmiddels volgehangen met knoflook!

Dat de bloedingsziekte uiterst besmettelijk is, is eigenlijk nog maar pas bekend. Nog veel erger is het dat vergelijkbare symptomen nu ook al bij andere boomsoorten zijn geconstateerd. Ook linden, esdoorns, beuken en eiken lijken bevattelijk voor de ziekte of een soortspecifieke variant ervan.
Maar daar wil eigenlijk niemand het nu al over hebben. Net als aan het begin van de ziekte bij de kastanje lijken we liever eerst nog even de kop in het zand te steken.

Medio oktober zullen de ‘boom-geleerden’ het grote Paardenkastanje-onderzoeksrapport presenteren,
voor meer informatie www.kastanjeziekte.wur.nl
ik houd u uiteraard op de hoogte.
Uw Horticulti-reporter,

14 september 2005

Cursus herfstdepressiebestrijding


Radio 747 uitzending van 14 September met John Buisman.
Exclusieve, korte cursus ruiken (tegen herfstdepressie), voor de luisteraar van 747.

Geur snuiven doe je het best in de ochtend dan zijn je zintuigen op hun best!

1. ontspan je, ga bij een open raam staan of op je balkon of in je tuin.

2. span je neusvleugels en adem langzaam in, tel 2 sec. en adem weer langzaam uit.

3. Concentreer je op de geur! (meerdere malen herhalen).
Er valt altijd wel wat positiefs te snuiven ook in de stad!

Ineens ruik ik de herfst in de tuin, wee, zoet, rot, of is het kruidig en scherp!
Natuurlijke geur laat zich moeilijk omschrijven en zeker de geur van de herfst!
Maar dat het belangrijk is om in het dagelijkse leven afwisselende geuren te ruiken daar zijn alle ‘wijze mannen’ het over eens.Mensen die in kantoren werken worden vaak tijdens de herfst depressief omdat er geen afwisselende geuren zijn op te snuiven. Kantoren ruiken altijd het zelfde, zomer en winter!
In Japan hebben ze daar iets op gevonden, de kantoren zijn daar voorzien van, de zogenaamde geur-douche, elke dag een andere geur!
Als echte praktisch idealist heb ik een eenvoudiger idee! Neem een jam- potje en prop er zoveel mogelijk verschillende boomblaadje en kruiden in! Snuif meerdere malen per dag aan je potje voor een echte energieke schot.
De herfst begint op 22 september om 22.43 dan staat de zon precies boven de evenaar en zijn de dagen en nachten precies even lang,
uw horti-culti reporter
Gina Kranendonk